Karbonhidratlar Zararlı mıdır?

img_0647Bir takipçi, tanınmış bir diyetisyene instagram hesabı üzerinden şu soruyu soruyor:

„Bir grup diyetisyen tahıllara neredeyse zehir muamelesi yapıyor, bir grup faydalarından bahsediyor (önerilen miktarda ve biçimde tüketildiğinde). Bu işin eğitimini almamış bizler kimi dikkate alacağız?“

Bence takipçi çok haklı böyle bir soruyu sormakta. Ben tahıl yerine karbonhidrat koyarak soruyu biraz daha genişletiyorum: Karbonhidratlar zararlı mıdır?

İnsan vücudunun karbonhidrat yani şekerle ilişkisini nasıl düzenlediği, bize bu soruyu yanıtlamada yol gösterecektir.

> Beyin, kas, karaciğer ve bağırsak hücrelerinin sadece karbonhidratların geçişine tahsis edilmiş özel kapıları vardır. Karbonhidratlar zararlı olsa, hücre zarı onların içeri girmesine izin verir miydi? Onlara özel kapı tahsis eder miydi?

> Kas hücreleri ve karaciğer içeri giren karbonhidratın birazını kullanır ve geri kalanını depolar. Kıymetli şeyleri depolar, biriktiririz. Karbonhidrat kıymetli olmasa, hücre onu depolar mıydı?

> Kan şekeri düştüğünde, karaciğer kana şeker takviyesinde bulunur. Şeker zararlı olsa, karaciğer kanı şekerle besler miydi?

> Karaciğer karbonhidrat kıtlığında proteinlerden şeker (glikoz) üretir. Gerekli olmasa karaciğer şekeri kendisi üretir miydi? 

> Böbrekler, kandan süzdükleri şekerin tamamını kana geri iade ederler. Böbrekler istese, şekerin tamamını vücuttan atmaz mıydı?

> Anne sütünün içinde %7 oranında şeker vardır (laktoz). Şeker zararlı olsa, anne sütünde yeri olur muydu?

Bilim gösteriyor ki karbonhidrat beynin ve kas hücrelerinin ana enerji kaynaklarından biridir. Hızlı enerji kaynağıdır. Kıpır kıpır, cıvıl cıvıl ve hareketli olmamız için gerekli enerjiyi sağlar.

Bize hayat veren oksijenin fazlası vücudumuz için zehirlidir. Benzer biçimde karbonhidratın da kendisi değil fazlası bizim için zararlıdır.

Karbonhidrat yemekten kaçınmamalı fakat karbonhidratı ne kadar, nasıl ve ne zaman tükettiğimize dikkat etmeliyiz. Bilim, akıl ve mantık bence böyle diyor…

Hepinize sağlıklı günler dilerim!

 

Konuyla ilgili diğer yazılarım:

Karbonhidratı Ne Zaman Yiyelim?

Kan Şekeri, Egzersiz ve Beslenme