Soğuk Havada Koşarken Nasıl Giyinelim?

img_8038Fotoğraftaki el yazısı bana ait. Gerçekten de o sabah hava sıcaklığı -3 dereceydi. Koşarken dudaklarım donup yere düşecek sandım!

Soğuk havada nasıl giyinmeli, nelere dikkat etmeliyiz?

Havaya göre giyinin.

Koşuya çıkmadan önce mutlaka hava sıcaklığını kontrol edin.

Koşuya çok hafif üşüyerek başlayın.

Koşu sırasında vücut sıcaklığının artacağı hesaba katolarak, koşuya çok hafif üşüyerek başlanması tavsiye edilir. Aksi takdirde koşu sırasında çok sıcaklayabilir ve aşırı terleyebilirsiniz.

Kat kat giyinin.

Soğuk havada koşarken kat kat giyinilmesi tavsiye edilir. Kat kat giyinmekteki amaç sıcak havayı katlar arasında muhafaza edebilmek ve gerektiğinde bir katı aradan çıkararak serinleyebilmektir.

> İlk kat

İlk kat olarak her tarafa doğru rahatça esneyebilen, uzun kollu bir koşu tişörtü giymenizi tavsiye ederim. Kumaş terin buharlaşmasına izin veren bir kumaş olmalı. Mesela pamuklu kumaşlar teri emeceğinden teninizin ıslak kalmasına neden olabilir. Bu nedenle günümüzde pamuklu ürünler yerine bu işi daha iyi yaptığı düşünülen sentetik kumaşlar daha fazla tercih ediliyor.

> İkinci kat

İkinci kat giymekteki amaç ısıyı iki kat arasında hapsetmek, gerekiyorsa rüzgar ya da yağmura karşı koruma sağlamak ve tüm bunları terlemeyi en az engelleyecek şekilde yapmaktır.

Ben genellikle ikinci kat olarak uzun kollu bir koşu ceketi tercih ediyorum. İkinci katın bir „sweatshirt“ değil de önü fermuarlı bir ceket olması benim için çok önemli. Arada serinlemek istediğimde ceketimin önünü biraz aralayabilmeliyim.

> Neden ceket?

Yakası dik, fermuarı çeneye kadar çıkan ceketler kullanıyorum. Dik yakalı ceketler boynumu daha iyi koruyor.

> Nasıl bir ceket?

Polar (fleece) ceket sıcağı içeride tutmak açısından iyi bir seçenektir. Hafif ve terin buharlaşmasına izin veren bir kumaştır. Fakat rüzgar ve su geçirir. Su damlacıklarını yüzeyde tutma özelliği olduğu için kısa süreli hafif yağışlarda iş görebilir ama yağmurlu havada bizi ıslanmaktan koruyamaz. Fakat polar (fleece) tek seçenek değil. Spor markaları, ısıyı içeride tutan ve fakat aynı zamanda terin buharlaşmasına izin veren farklı kumaş teknolojileri kullanıyorlar.

Rüzgarlı ve yağmurlu havada koşulacaksa, doğal olarak rüzgara ve yağmura dayanıklı kumaşlardan üretilmiş ürünleri tercih etmek gerekir. Bu ürünler ısıyı da içeride hapsedeceklerdir. Öte yandan bu tip kumaşların terin buharlaşmasını zorlaştıracağını ve aşırı terlemeye neden olabileceğini akılda tutmamız gerekir.

Örneğin ben tamamen yağmur geçirmez ürünlerle sucuk gibi terliyor ve çok rahatsız oluyorum.  Yağışlı ve rüzgarlı havalarda uzun koşular yapmadığım için terin buharlaşabilmesi benim için biraz daha öncelikli. Bu nedenle tamamen rüzgar ya da yağmur geçirmez (water/wind proof) ürünler yerine, yarı geçirmez (water/wind resistant) ürünleri tercih ediyorum.

 

Pratik öneriler: 

> Şapka kullanmak yerine kendinden başlıklı ceketleri tercih ediyorum. Başlık, enseyi ve yüzü bence daha iyi koruyor. Özellikle rüzgarlı havalarda rüzgarın enseden aşağı inmesini engelliyor. Fakat başlık başın sağa sola doğru hareket kabiliyetini biraz azaltabiliyor.

> Eğer hava yağmurlu ve rüzgarlı değilse saç bandı kullanmayı şapka ya da başlığa tercih ediyorum. Saç bandını kulaklarımı örtmek için kullanıyorum ve çok fark ediyor.

> Bazen dudaklarım ve burnum çok üşüyor. Çok soğuk havalarda yüz maskesi (balaklava) kullanmakta fayda olabilir.

> Ellerim çok üşür. Mutlaka eldiven takıyorum.

> Ayak bileğime kadar inen uzun koşu taytı kullanıyorum. Diz altında biten taytlar hava sıcaklığı yaklaşık 15 derecenin altına düştüğünde bana yetmiyor.

> Hava koşullarından bağımsız hep koncu kısa çorap tercih ederim. Herhalde bu yaptığım çok mantıklı değil; soğuk havada bileği tam kapatmak daha doğru olsa gerek fakat ben kısa konçlu çoraplarla daha rahat ediyorum.

> Soğuk havlarda tabanı kalınca, yastıklaması nispeten daha fazla olan ayakkabıları tercih ediyorum. Eğer bol karın içinden koşmayacaksam, normal koşu ayakkabılarım karlı havada da işimi görüyor.

> Eğer sık sık yağmurlu hava ya da çamurlu zeminde koşmayı planlıyorsanız Gore-Tex ile üretilmiş rüzgar ve yağmur geçirmez koşu ayakkabısı edinmekte fayda olabilir.

Alanında uzman markaları tercih edin.

Son olarak malzeme seçerken, bu alanda uzmanlaşmış spor markalarının ürünlerini tercih etmenizi öneririm. Bu markalar sadece renk ve tasarım sunmuyorlar, yeni ve farklı kumaş teknolojilerini kullanarak rahatlık ve performansa odaklanıyorlar.

Doğru kıyafet seçimi biraz deneme yanılma gerektiriyor. Farklı hava koşullarında koşa koşa öğreniyorsunuz. Alışverişte acele etmeyin, ihtiyacı hissettikçe alın…

Herkese keyifli koşular dilerim!